Klage på konkurransevilkår

Du kan klage til Statens jernbanetilsyn (SJT) om du mener du har blitt urettferdig behandlet, forskjellsbehandlet eller fått interessene dine krenket på annen måte i jernbanemarkedet.

Hvem kan klage?
Hva kan du klage på?
Innhold i klagen
Mer om dokumentasjon
Innsyn i saksdokumenter
Forhåndskontakt om klage
Hva skjer når vi mottar klagen?
Hva om vi finner brudd på regelverket eller skadelig diskriminering?
Om klage på vedtak

SJT har ansvaret for å overvåke markedene for tjenester innen jernbanetransport. Vi skal arbeide for et effektivt jernbanemarked med sunn konkurranse og likeverdige vilkår. Da må alle aktører ha lik tilgang til spor og tjenester på jernbanen. En viktig del av arbeidet vårt er å behandle klager fra aktører som mener de ikke får lik markedstilgang. 

Det koster ingenting å klage.

Skjema for klager (LENKE)

Hvem kan klage?

Alle aktørene i jernbanemarkedet som utfører gods- og persontransport med jernbane kan klage.

Det gjelder blant annet

  • alle jernbaneforetak
  • utskipere
  • speditører
  • operatører innenfor kombinert transport

Disse må også ha interesse av å få tilgang til jernbanespor på jernbaneinfrastrukturen og tilgang til tjenester på stasjoner, godsterminaler og andre serviceanlegg.

Er du usikker på om du kan klage? Ta kontakt med oss.

Hva kan du klage på?

Du kan klage på alle vilkår, avtaler eller handlinger som kan begrense konkurransen i markedet. Betingelsen er at det er forhold tilknyttet tjenester for frakt av gods eller personer på jernbane. Dette gjelder både handlinger som allerede har skjedd og som er planlagt.

Du kan blant annet klage på avgjørelser og handlinger gjort av Bane NOR, som forvalter jernbaneinfrastrukturen i Norge, eller av de som eier og driver serviceanlegg. (Serviceanlegg er blant annet godsterminaler, stasjoner og vedlikeholdsanlegg.)

Eksempler på klager

Eksempler på markedsatferd og handlinger du kan klage på:

  • Bane NORs tildeling av ruteleier i den årlige ruteplanprosessen eller i ad hoc-prosessen.
  • Avgiftene som Bane NOR krever inn for bruk av spor.
  • Priser og vilkår som drivere av serviceanlegg setter for tilgang til serviceanlegg og tjenester i disse.
  • Avslag på bestilling av spor og tjenester i serviceanlegg, for eksempel laste- og lossespor.
  • Informasjonen i nettveiledningen.
  • Diskriminering i hvordan Bane NOR gjennomfører planlagt og ikke-planlagt vedlikehold av spor.
  • Mangel på nøytral trafikkstyring.
  • Du blir ikke involvert og hørt i viktige prosesser om tilgang til spor og tjenester.

Innhold i klagen

Klagen bør inneholde en beskrivelse av

  • hva problemet er, og hva du klager på
  • hvem du klager på
  • hvilke regler du mener er brutt. Her er ofte reglene i jernbaneforskriften spesielt relevante
  • hvorfor forholdet det klages på har, eller vil ha, skadelige virkninger på markedet
  • det som har skjedd (dokumentasjon)

Trenger du mer informasjon om hva klagen skal inneholde? Ta kontakt med oss.

Mer om dokumentasjon

Dokumentasjonen bør være så dekkende som mulig. Den bør vise hva som faktisk har skjedd i saken.

Eksempler på dokumentasjon

  • Søknader, avgjørelser og annen kommunikasjon i forbindelse med prosessen for å tildele ruteleier, forespørsel om tjenester og beregning og innkreving av avgifter.
  • Avtaler med for eksempel Bane NOR, drivere av serviceanlegg eller Jernbanedirektoratet.
  • Referater fra møter med Bane NOR eller driver av serviceanlegg.
  • Avgjørelser fra Bane NOR eller drivere av serviceanlegg.
  • Brev eller andre typer kommunikasjon med Bane NOR eller andre.
  • Fakturaer for infrastrukturavgifter.

Innsyn i saksdokumenter

Vi gir partene løpende innsyn i saksdokumentene for å sikre en forsvarlig saksbehandling. Dette gjør vi i tråd med reglene i forvaltningsloven.

Alle dokumenter vi får i saksbehandlingen er i utgangspunktet offentlige. Om noen ber om innsyn i dokumentene, har de i utgangspunktet rett til det. Dette inkluderer kommunikasjonen med oss.

Det er unntak fra hovedregelen om offentlighet. Vi gir ikke ut taushetsbelagt informasjon. Det kan for eksempel være forretningshemmeligheter og annen konkurransesensitiv informasjon.

Mener du det er opplysninger i dokumenter som er taushetsbelagt? Da markerer du opplysningene i dokumentene før du sender dem til oss. Skriv også hvorfor du mener informasjonen er taushetsbelagt.

Forhåndskontakt om klage

Har du spørsmål om å klage før du sender inn en klage? Ta kontakt med oss.

I noen tilfeller kan det være aktuelt å ha et møte om saken før du eventuelt sender en klage.

Temaene kan for eksempel være

  • om det som har skjedd er omfattet av regelverket vårt
  • om det er andre myndigheter du må kontakte
  • hva slags dokumentasjon du bør ta med i klagen

Hva skjer når vi mottar klagen?

Vi innhenter opplysninger og hører berørte parter innen en måned etter at vi har fått klagen. Vi skal avgjøre klagesaken innen seks uker etter at vi har fått alle relevante opplysninger.

Som hovedregel skal SJT treffe vedtak innen 10 uker etter at vi får klagen. 

Hva om vi finner brudd på regelverket eller skadelig diskriminering?

Vi kan vedta hensiktsmessige tiltak for å motvirke

  • diskriminering mellom søkere
  • skadelig konkurransevridning
  • alle former for uønskede situasjoner i markedene for jernbanetjenester

I vedtaket kan vi for eksempel pålegge Bane NOR

  • å endre eller betale tilbake ulovlig innkrevde avgifter eller endre fordelingen av ruteleier
  • å utføre prosessen med å fordele ruteleier, eller deler av fordelingen, på nytt
  • å endre deler av nettveiledningen

Dette er bare eksempler på tiltak, ikke en uttømmende liste.

Ved avslag på søknad

Om klagen gjelder avslag på søknad om infrastrukturkapasitet eller på vilkårene for et tilbud om kapasitet, skal vi enten bekrefte at en endring ikke er nødvendig eller kreve at beslutningen endres.

Ved forespørsel om kapasitet

I klager som gjelder forespørsel om kapasitet i serviceanlegg, kan vi også treffe tiltak for å sikre at en hensiktsmessig del av kapasiteten tildeles den aktuelle søkeren.

Om klage på vedtak

Det er ikke mulig å klage på vedtakene våre til andre myndigheter, men du kan gå til domstolene. Der kan alle sider av saken prøves.

Se alle de tidligere vedtakene våre. (LENKE)

Lurer du på noe?

Kontakt SJT:

22 99 59 00
post@sjt.no